Kütyümentes téli szünetet!

Itt a téli szünet! És bár imádjuk a kütyüket, mert hasznosak (is lehetnek), most próbáljunk meg JELEN LENNI, ott lenni a szeretteinkkel, szeretteinknek, és különösen a gyerekeinknek. Ne nyomjuk a kezükbe a „nyugtató telefont és tabit”, mert hosszú távon nem a nyugalmu(n)kat szolgálja, hanem pont visszafelé sülhet el.

Ha rendszeresen használjuk telefonunkat vagy tabletünket arra, hogy megnyugtassuk feldúlt 3-5 éves gyerekünket, akkor hosszútávon gondjai lehetnek az érzelmi önzószabályozással. Különösen igaz ez a fiúkra – derült ki egy friss egyetemi kutatásból.

A hangosan síró, feldúlt gyerek kezébe nyomni egy nyugtató kütyüt jó megoldásnak tűnhet, hiszen azonnal a béke szigetévé varázsolja az otthonunkat. Sajnos azonban hosszútávon pont azt érjük el vele, hogy nem lesz képes szabályozni a saját érzelmeit. A vizsgált korosztály a 3-5 évesek voltak, 422 gyerek és szüleik vettek részt a kutatásban, ami azt az eredményt hozta, hogy a fiúk az átlagnál jobban érintettek ebben az összefüggésben illetve azok a gyerekek is, akik amúgy is hiperaktivitással küzdenek.

Azzal, hogy ilyen mesterséges nyugtatóeszközöket használunk, elvesszük a lehetőséget a gyerektől, hogy megtanulja szabályozni az érzelmeit. Embert- és főleg szülőt próbálóak azok a helyzetek, amikor a gyerek „hisztizik”, de ez a fejlődés normális folyamata. Szeretnénk azonnal közbeavatkozni, megnyugtatni, de ez nem mindig előrevezető. A legjobb, ha ott vagyunk mellette, meghallgatjuk, vigyázunk, nehogy baja essen, de hagyjuk, hogy ő találja meg a megnyugvásához szükséges technikákat, amik bárhol, bármikor a rendelkezésére állnak majd a későbbiekben is. 

A kutatók nem álltak meg ott, hogy azonosítsák ezt a problémát, hanem konkrét eszközöket is próbálnak ajánlani, amikor úgy érezzük, itt az ideje a kütyüt a gyerek kezébe nyomni:

  • MOZGÁS Minden gyereknél van egy fajta mozgás, ami megnyugtatja: van, akinek a hintázás, az ugrálás, valaminek a megszorítása, nyomogatása segít. Ha gyerekünk feldúlt, hívjuk ezeket segítségül, így ő is megtanulja ezeket használni.
  • MEGNEVEZÉS Nevezzük meg az érzelmeit! „Most dühös/csalódott/feldúlt vagy.” Ezzel megértésünket is sugározzuk és összekapcsoljuk a nyelvet az érzelmi állapottal, így megtanulja azonosítani érzelmeit, és hogy az érzlemekről lehet beszélni és kezelni is lehet őket. Ehhez persze a szülőnek is nyugodtnak kell maradnia.
  • SZÍNZÓNÁK Használhatunk színeket is az érzelmi állapotokra. Kitehetünk egy ilyen színskálát valahova a lakásba, és amikor elszabadulnak az érzelmek, ennek a segítségével könnyebben megbeszélhetjük, hogy mi segíthet visszakerülni pl. a vörös zónából a zöldbe.
  • HELYETTESÍTŐK Ha érzelmei kifejezésére káros dolgokat tesz pl. megüt valakit, akkor mondjuk azt neki, hogy ez nem jó, mert a másiknak fáj, de például ezt a párnát megütheted. 

Kívánunk mindenkinek kapcsólódásokban gazdag ünnepeket!

Nógrád, 2022.12.22.
Mózer-Zima Katalin