Maradj velünk, telemedicina!

A COVID-éra divatba hozta a telemedicinát. Kényszer szülte ezt a nagyon hasznos rendelési módot, ahol nem szükséges a betegnek és az orvosnak találkoznia, hanem telefonon vagy videós konzultáción beszélik meg a betegséggel kapcsolatos tennivalókat. Úgy tűnik, hogy a telemedicina nagyon hatékony, mert az esetek 60 százalékában később sem volt szükség rendelői látogatásra.

Gyerekrendelések esetében vizsgálták a kérdést Washingtonban a Covid idején 2020 októberében és novemberében. Olyan akut problémákkal fordultak a szülők a gyerekorvosokhoz, mint felsőlégúti fertőzések, bőrgyógyászati problémák, emésztőrendszeri gondok, COVID-19-hez köthető problémák és láz. A bőr- és emésztőrendszeri problémák szinte minden esetben sikeresen megoldódtak telemedicina segítségével, nem volt szükség később sem rendelői látogatásra. A felsőlégúti problémákat és a lázat azonban kevésbé sikerült így megoldani. 638 telemedicina rendelésből 384 esetben nem volt szükség hagyományos orvosi látogatásra. Ez 60 százalékos siker!

Általában a COVID-hoz hasonló válsághelyzetek hozzák meg a nagy áttöréseket bizonyos területeken. Így van ez a telemedicinával is. Szinte minden rendelő meghagyta magának és pácienseinek a telemedicina megoldásait a pandámia okozta vészhelyzet végével is.

Hogy miért is jó ez? Mert így kisebb a költség mindkét oldalon (rendelő és páciens), kisebb az orvosok terheltsége és a betegeknek sem kell sokat várakozniuk a rendelőben. Személyes tapasztalat, hogy a telemedicina-korában az ember bátrabban választ orvost is. Nem feltétlenül kell a legközelebbi rendelőben orvost választani, ha nem vagyunk vele megelégedve, hanem egy távolabbi háziorvost is választhatunk, hiszen csak a legritkább esetekben kell személyesen elmenni a rendelőbe hozzá.

Ha van lehetőségünk rá, éljünk a telemedicina lehetőségével! Természetesen nem minden problémát lehet így megoldani, ezt mutatja a kutatás is, de úgy tűnik, hogy a 60 százalékát mégis. 

Nógrád, 2022.05.11.
Mózer-Zima Katalin