Meditáció receptre

Receptre írnám fel a meditációt – mondták eddig is sokan, de hamarosan lehet, hogy tényleg receptre fogják írni az orvosok a mindfulness-alapú terápiákat, mert olyan hatásosnak bizonyulnak a stressz-kezelésben, mint a gyógyszerek.

Az ezt bizonyító kutatásban 276 szorongással küzdő felnőtt vett részt, többségében nők, átlag 33 éves korral, és változatos etnicitással. Egyik felüket mindfulness-alapú stresszcsökkentő programra küldték, másik felüket pedig az eddigi leghatásosabbnak bizonyult gyógyszerrel (escitalopram) kezelték. A mindfulness terápia heti 2,5 órás és egy egyszeri egyésznapos programból állt, amiken meditációs és relaxációs gyakorlatokat tanultak a résztvevők, emellett naponta 45 perc vezetett meditációban vettek részt az otthonukban.

Az eredmények azt mutatták, hogy a kétféle stresszcsökkentő módszer – mindfulness és gyógyszer –  szinte hajszálpontosan ugyanolyan hatásos volt.

De amíg a gyógyszeres csoportban a résztvevők 78 százaléka tapasztalt valami nemkívánatos mellékhatást (fejfájás, szédülés, fáradtság), addig a meditációs csoportban ez az arány csupán 15,4 százalék volt.

A kutatók bátorítják az orvosokat, hogy ajánlják betegeiknek a mindfulness-alapú stresszcsökkentő programokat, mielőtt orvosságot írnának fel. Ezek szerencsére már könnyen elérhetőek nagyobb településeken, városokban, sőt akár online is. 

A meditációt gyakorló csoportban a stresszcsökkentő hatások mellett a résztvevők arról számoltak be, hogy a gyakorlás jó hatással volt személyes kapcsolataikra és hogy „kedvesebbek lettek önmagukhoz”. Ezek viszont eléggé kívánatos mellékhatások!

Nógrád, 2022.11.20.
Mózer-Zima Katalin