Mentális higiénés gyakorlatok

Itt a nyár, hamarosan alig marad valami az itthoni covid-korlátozásokból. Azonban a járvány nyoma megüli a lelkünket, kinek jobban, kinek kevésbé, sokaknak éppen a lazítás, a nyomás engedése váltja ki mentális állapotuk romlását. A szakemberek több éven át figyelmeztettek minket a fenyegető mentális egészségügyi válságra, ami mostanra teljes erővel berobbant az életünkbe és megkerülhetetlenül itt van, előtérbe helyezve a mentális egészséghez kapcsolódó öngondoskodást. A nagy kérdés, hogyan építsük ezt be a mindennapjainkba?

Elsősorban és mindenekelőtt a stressz egyéni jeleit kell felismernünk. Hol jelentkezik a testében a feszültség? Gyomorpanaszokra hajlamos vagy inkább a fejfájásra? Ilyenkor inkább ingerlékenyebbek lesz vagy apatikus esetleg kimerült?

Ha ezt sikerült beazonosítani, értékelje 1-től 10-ig terjedő skálán, hogy a testében érzett stresszhatás mekkora. A tapasztalatok szerint ez a fajta beazonosítás már önmagában segít a stresszkezelésben, emellett a szükséges gyakorlatok és tevékenységek kiválasztásához is segít.

Azt is érdemes számba vennie rendszeres időközönként, hogy milyen kiváltó és csökkentő tényezőket tapasztal? Van-e olyan napszak vagy a hétnek olyan napja, amelyet a nehezebb kezel? Milyen lehetősége van előre látni a potenciális stresszfaktorokat? A kiváltó okok megértése, a testére való odafigyelés és reakcióinak ismerete az első lépés a jó közérzet felé.

Az önvizsgálatot és a megfigyelést követően a következő lépés a leltározás. Vegye számba a tartalékait. Mi tölti fel? Mi az, ami kimeríti? Mi okoz örömet? Mi hoz félelmet, szorongást? Mennyi ideig tartanak ezek az érzések, mennyire tartósak? Vannak olyan tevékenységei, amelyek enyhítik a stresszt? Ha igen, mennyi idő alatt kezdenek el ezek hatni? Mindezek ismerete segítenek felkészülni az előre ismert stresszes időszakokra, vagy hirtelen jött gyors, esetleg erős stresszhatás esetén azonnal elővehetők.

A lehetséges stresszcsökkentő módszerek kipróbálásával és gyakorlásával arra is rájön egy idő után, mi a legmegfelelőbb Önnek. Az elmélyülésre nyitottak hasznosnak találhatják a jógát, a meditációt és a relaxációs gyakorlatokat. Másoknak a pozitív megerősítések, a hála és a köszönetnyilvánítás tesz jót. Megint mások a fizikai aktivitásban találnak enyhülést, legyen az megerőltető vagy laza, többen a kreatív művészetekben lelik örömüket, például a festésben, írásban vagy kézműveskedésben. Emellett a sütés, az olvasás, a tánc, a zenehallgatás is segíthet a stressz oldásában.

Ne feledkezzünk meg az alapvető igényeinkről sem! A táplálkozás, a folyadékbevitel és az alvás létfontosságúak az érzelmi szabályozáshoz és a fiziológiai egyensúlyhoz, és általuk a stresszkezeléshez. Ehhez útmutatás a HALT – Hungry, Angry, Lonely, Tired + Too hot, Too cold, Sad or Stressed – Éhes, Dühös, Magányos, Fáradt, Túl meleg, Túl hideg, Szomorú vagy Stresszes. Egy rövid ellenőrzőlista alkalmazásával el tudja dönteni, mire van szüksége és milyen intenzitással:

  1. Hogy érzem magam? Mit érzek?
  2. Mit tapasztalok az Éhes, Dühös, Magányos, Fáradt, Túl meleg, Túl hideg, Szomorú vagy Stresszes listából?
  3. Milyen intenzitásúak ezek?

A gyors stresszcsökkentés módszerei:

  • Használjon mély légzőgyakorlatokat.
  • Nyújtózkodjon vagy tegyen egy rövid sétát.
  • Ismételje a pozitív megerősítéseket vagy írja le a hála szavait.

Rendszeresen végzendő rövid tevékenységek:

  • Jelöljön ki és ütemezzen be magának énidőt.
  • Írja le a napi céljait.
  • Végezzen valamilyen relaxációs vagy tudatossági gyakorlatot, pl. meditációt.

Mindez olyan állandó tanulási folyamatot jelent, ami önmagunkról szól. Ha egyszer kialakítjuk a megfigyelés, értékelés és gyakorlás szokását, ez a folyamat hatékonyabbá és eredményesebbé válik. A jelek felismerése és a fenti stresszkezelő módszerek rutinszerű alkalmazása a jólét gyors napi eszközévé válik.

Budapest, 2021. június 24.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető