Orvoslátogatás

Hagyományosan a gyógyszergyárak értékesítési tevékenységét nevezik orvoslátogatásnak, amely az esetek jelentős részében valóban inkább látogatás, mint értékesítés a korábbi adatok szerint. Ugyanis a független felmérésekben, amelyek az ilyen alkalmakkor megbeszélt és a felkeresett orvos által visszaidézett témákat vizsgálta, az említési gyakorisági rangsorban az első helyen az az eset volt, amikor semmilyen gyógyszerhez vagy gyógyszergyárhoz vagy kezelési témához kötődő téma nem hangzott el. Vagyis a képviselő meglátogatta az orvost, elbeszélgettek és lejelentette a találkozót.

Az orvos meglátogatása másféle nem egészségügyi kényszerből is megtörténik sajnálatos módon. Négy földrész fejlett országai szociális és egészségügyi adatainak elemzése szerint a magányosságot és társadalmi elszigeteltséget megélő emberek valamivel nagyobb számban keresik fel kezelőorvosukat és háziorvosukat 113.639 ember orvoshoz fordulási és szociális helyzetének adatai alapján. Ez különösen igaz nők esetében. Például egy ötéves követéses vizsgálat, amely az alapellátási orvosi vizitek előrejelző tényezőit vizsgálta, megállapította, hogy a pszichés distressz növekedése a nők esetében erősebben kapcsolódott a vizitek növekedéséhez, mint a férfiak esetében.

A legújabb becslések szerint Nagy-Britanniában mintegy 3,7 millió felnőtt érzi magát gyakran vagy mindig magányosnak, ez Magyarországon mintegy hatszázezer 65 év feletti emberre igaz.

A tanulmány vezetője szerint az egészség javítását és az egészségügyi ellátás igénybevételének csökkentését célzó népegészségügyi politikák általában főként a rossz életmódra és az egészségmagatartásra összpontosítanak, de az olyan társadalmi kapcsolati tényezők, mint a magányosság, sokkal kevesebb figyelmet kapnak.

Eredményeik rávilágítanak arra, hogy a magány milyen hatással lehet az egészségügyi ellátás igénybevételére, és azt sugallják, hogy a magány problémájának kezelése mind társadalmi, mind közösségi szinten javíthatja az egészségi állapotot és csökkentheti az egészségügyi szolgáltatások igénybevételét.

Egy angol modellprogramban társadalmi innováción keresztül javították a kiválasztott település lakóinak egészségi állapotát. Úgynevezett együttérző, jószívű közösségek hálózatát hozták létre, melynek nyomán jelentősen csökkent a lakosság egészségügyi veszélyhelyzeteinek előfordulása.

Mialatt a sürgősségi betegfelvételek száma Somerset megyében 30 százalékkal emelkedett, addig a megye keleti határánál fekvő Frome városában a jószívű közösségek létrehozását követő négy évben 15 százalékkal csökkent.

Budapest, 2021. november 3.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető