Szorongás, depresszió, bipoláris zavar, táplálkozási zavarok, súlyos betegségek, álmatlanság, stressz, ezek kezelésére mind sikerrel alkalmazzák a kognitív viselkedésterápiát (Cognitive Behavioural Therapy (CBT)), ami rendszerint 12-20 alkalommal megvalósuló, egyenként 30-60 perces ülésből áll. A terápia segítségével a páciens saját, egészségre vezető gondolkodásának őrévé válik, miután elsajátította azokat a módszereket és készségeket, amelyek révén képes megküzdeni a káros viselkedésmintákkal.
Néhány kutató és fejlesztő továbbgondolta a módszer lehetőségeit, és két innovációs csavarral
kognitív viselkedésterápiás mobilapplikációt dolgoztak ki 2-es típusú cukorbetegség kezelésére.
A közelmúltban közreadott vizsgálat eredményei szerint sikerrel. Az alkalmazás féléves használat során 0,37% csökkentést eredményezett az átlagosan 8,2% hemoglobin A1c (HbA1c) kiindulási értékhez képest, és 0,29% csökkenést a kontrollcsoporthoz képest.
A vizsgálatba 669, átlagosan 11 éve 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőttet vontak be. A résztvevőknek legalább 3 hónapja stabil gyógyszeres kezelésben kellett részesülniük, nem használtak inzulint, és kezelési rendjüket a vizsgálat során módosíthatták kezelőorvosaik. A vizsgálat kezdetén minden egyes cukorbeteg résztvevő átlagosan 2,1 antidiabetikus gyógyszert szedett, ebből 90% metformint és 42% szulfonilureát. A kutatók azt is kiemelték, hogy a 2-es típusú cukorbetegek bevont csoportjának demográfiai profilja reprezentatív volt a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőttekre nézve.
Azt kérték az appot használó 326 embertől, hogy használják azt belátásuk szerint, így szabadon határozhatták meg, milyen gyakran vették igénybe. Az alkalmazás hetente egy új leckét mutatott be, amelynek elvégzése 10-20 percig tartott, és minden heti leckéhez gyakorlatok tartoztak, amelyek célja a kialakítandó viselkedésformákkal kapcsolatos készségek gyakorlása volt.
Az eredmények egyértelműen dózisfüggőek voltak, minél több kognitív viselkedésterápiás leckét végzett el valaki az alkalmazással, annál nagyobb volt az HbA1c-érték csökkenése. A pozitív hatás eléréséhez legalább 10 egymást követő leckét kellett elvégeznie a résztvevőknek. Ilyen mértékű használat révén lesz az alkalmazás egyszerre pszicho és szomatikus. Ami alapján jó kiegészítője lehet az egészségtanácsadóval való munkának, a kutatók megfogalmazása szerint.
A cukorháztartás javítása mellett további jelentős egészségelőnyöket is elértek a terápiás appot használók, 33%-os relatív csökkenés azok számában, akiknek a vizsgálat során további antidiabetikus gyógyszeres kezelésre vagy az alapgyógyszer adagjának növelésére volt szükség.
Az alkalmazás használatával a kiindulási értékhez képest átlagosan 5,5 kilogrammos súlycsökkenést értek el, míg a kontrollcsoportban átlagosan 1,9 kilogrammos csökkenés volt tapasztalható. Az átlagos szisztolés vérnyomás 4,7 Hgmm-es csökkenése az alkalmazás használatával, szemben a kontrollok körében tapasztalt 1,8 Hgmm-es átlagos csökkenéssel. Nagyobb mértékű javulás az alkalmazás használatával az önértékelésen alapuló fizikai és lelki jólétben, emellett kevesebb gyógyszeres kezeléssel járó mellékhatás és súlyos mellékhatás.
A mobilalkalmazás egyik legfontosabb előnye a szakemberek értékelése szerint, hogy törzskönyvezését követően sokkal több 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember számára válik elérhetővé, mint ahányan pszichoterapeutától kognitív viselkedésterápiát kaphatnak. Másik lehetséges előnye, hogy
a féléves terápia hatása tartóssá válik a páciens egészségfenntartó magatartása mellett.
Budapest, 2022. december 15.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető