A különböző evészavarok nagyon gyakori problémát jelentenek, mi több, halálos következményeit tekintve második az összes pszichiátriai betegség közül. Igen sokszor észrevétlen marad vagy éppen eltitkolják, rendkívül súlyos következményekkel jár az egyénre és közvetlen környezetére nézve. Minden olyan megoldás, eszköz, ami csökkenti az evészavarok kialakulását, a kockázati tényezők kezelésére törekszik, jelentős népegészségügyi jelentőséggel bír. Különösen ha alacsony költséggel ér el sok ember.
A támogató beszélgetés egy mostani kísérlet szerint rövid idő belül eredménnyel jár, miután a veszélyeztetett nők ennek hatására kevésbé aggódnak a súlyuk és a testalkatuk miatt, mint azok, akik nem vesznek részt ilyen célzott beszélgetésben.

Kivel beszélget Kata? Az említett kísérletben Tessa, a chatbot volt a beszélgetőpartner, aminek tudását egy olyan korábban kifejlesztett internetes alapú támogató program biztosította, amely kifejezetten evészavarokra kidolgozott kognitív viselkedésterápiás módszereket alkalmaz. Az online program akkor volt a leghatékonyabb, ha történtek megerősítő beszélgetések képzett tanácsadókkal. Így együtt csökkentették a testsúly és alak iránti aggodalmakat az evészavarok kialakulását azoknál a nőknél, akinek erre magas volt a kockázata. Azonban az eredményes kockázatcsökkentési és megelőzési program ilyen módon történő hasznosíthatósága korlátozott, mivel a több, mint negyvenöt perces tanácsadói munkaigény miatt elérhetetlen az a cél, hogy minden, magas kockázati tényezőnek kitett nő számára biztosítsuk a szolgáltatást.
A széles körűen elérhető és alacsonyabb költségű szolgáltatás érdekében kifejlesztett chatbot programja több komponensből áll, amely minden egyes beszélgetést előre meghatározott sorrendben kezdeményezi. A résztvevők számára heti két beszélgetést javasoltak, a program tartalmazott egy bevezetőt és nyolc ülést, valamint egy krízismodult, amely vészhelyzet esetén egy krízisvonalra való átirányítást biztosított a felhasználók számára. Ezt az átirányítást olyan kulcskifejezések szerint programozták be a chatbot felismerő rendszerében, mint például a „bántom magam”.
A fejlesztés és a tanulmány jól mutatja, miként költözik be a gyógyítói tudás az eszközeinkbe sokaknak segítséget nyújtva egészségük megtartásában.
Budapest, 2022. február 17.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető