Túl kevés, túl sok

A túl kevés és a túl sok alvás sem jó. Egy középkorú embernek 7 óra hosszú az ideális éjszakai alvása. Az ennél hosszabb és ennél rövidebb alváshossz kognitív és mentális problémákkal köthető össze.

Kínai és brit kutatók állapították meg ezt a varázsszámot, miután egy brit biobank adatait vették górcső alá. Majdnem félmillió ember adatait vizsgálták, akik 38 és 73 év közöttiek. Ezen kívül majdnem 40 000 ember agyáról készült felvételeket és genetikai információt dogoztak fel, és majdnem 160 000 emberrel töltettek ki egy mentális egészségről szóló utánkövető kérdőívet.

Az eredmények azt mutatják, hogy a hét óránál kevesebb és több alvás is össezfüggést mutat  a rosszabb kognitív állapottal és a mentális problémákkal is. A kognitív állapoton olyan feladatokkal mérték, mint a párok megtalálása, útvonal készítés, memória és a reakció idő teszt. A mentális problémák köre pedig a depressziót, aggodalmat, szorongást, önkárosítást fedte le.

65 éves kor felett a kognitív teljesítmény és az alvás mennyisége közötti összefüggés már nem olyan egyértelmű, emiatt azt feltételezhetjük, hogy az optimális alvásidő inkább a középkorúaknál (44-59 éveseknél) fontos. A mentális egészség tekintetében azonban már nem így van.

Ezeknek a tudatában nagyon fontos lenne, hogy a háziorvosok beszélgessenek pácienseikkel az alvásukról. Azt eddig is tudtuk, hogy a nyugtalan alvás problémákhoz vezet, de most már az optimális alvási idő tudatában is lehet támogatást nyújtani a lakosságnak.

A kutatás korlátozott, mert az önbevallás módszere sosem lesz annyira pontos, mint egy okosórával mért adat. A jövőben ezeket az eszközöket is szeretnének bevetni a kutatók, hogy még több dolog derüljön ki az ideális alvási körülményeinkről.

Pár jó tanács, (amiknek jótékony hatását az eddigi kutatások már bizonyították):

  • Lefekvés előtt pár órával (1-2 órával legalább) már ne nézzünk képernyőt. Se telefont, se tabletet, se tévét!
  • Ha lehet, a hálószobánkban legen hűvösebb, úgy 19 fok körüli hőmérséklet. Tavasszal, nyáron érdemes nyitva hagyni az ablakokat, hogy a kellemesen hűvöslevegő beáramoljon a szobánkba
  • Mindenféle mesterséges fényforrást távolítsunk el a szobából, amiben alszunk. Egy digitális óra kijelzője, de egy felvillanó telefon, éjjeli fény is megzavarhatja szervezetünket.
  • Fontos, hogy megtaláljuk a számunkra ideális matracot, párnát, hogy kényelmesen alhassunk.
  • Az ágynemű tisztaságának tekintetében azt mondhatjuk, hogy érdemes legalább hetente cserélni.
  • És néha nehéz, de válasszunk olyan alvótársat, aki a legkevésbé sem zavarja álmunkat (horkoló férjek, álmukban is beszélő feleségek, hangosan nyalakodva tisztálkodó kutyák és macskák, éjszakai karatekölykök aludjanak inkább másik szobában) 🙂

Alvással kapcsolatban érdemes még ezt a videónkat megnézni, melyben Vada Gergely alváskutatóval beszélgettünk.