A szorongásos zavar a leggyakrabban jelentkező mentális betegségek egyike, amely a világon több mint 301 millió embert érint. Mindenkinél jelentkezhet szorongás adott helyzetekben, viszont a szorongásos zavarokban szenvedő embereknél gyakran intenzív és túlzott félelemmel, illetve aggodalommal társul ez az érzés. A szorongást általában fizikai feszültség, viselkedési és kognitív tünetek kísérik. Nehezen kontrollálhatók, jelentős stresszt okoznak és orvosi kezelés nélkül hosszan fennállhatnak. A szorongásos zavarok befolyásolják a mindennapi tevékenységeket, és károsíthatják az ember társas, iskolai vagy munkahelyi életét.
Bár nagyon hatékony gyógyszerek léteznek a szorongásos zavarok kezelésére, de csak minden negyedik erre rászoruló személy részesül ellátásban. Az orvosi ellátás legnagyobb akadálya a tudatlanság, azzal kapcsolatban, hogy ez egy kezelhető egészségügyi állapot.
A gyógyszeres terápia mellett számos hatékony kezelés létezik a szorongásos zavarok leküzdésére. Van, akinek a pszichológiai tanácsadás az, ami eredményes lehet. Ez a beavatkozás segíthet a pácienseknek új gondolkodási módokat, megküzdési stratégiákat kialakítani. Megtanítják őket, hogyan kezeljék azokat a helyzeteket, eseményeket, embereket vagy helyeket, amelyek szorongást váltanak ki belőlük.
Egy másik lehetőség a szorongás leküzdésére a stresszkezelési és relaxációs technikák elsajátítása lehet. Ilyen technikák közé tartozik például, az egyre több ember által ismert és használt fogalom, a mindfulness.
A mindfulness egy olyan tudat állapot, amelyben teljesen jelen vagyunk a pillanatban, figyelünk a körülöttünk történő eseményekre és saját gondolatainkra, érzéseinkre, anélkül, hogy ítéletet mondanánk róluk. Ez a gyakorlat segíthet csökkenteni a stresszt, javítani a koncentrációt és hozzájárulhat az általános jól-létünkhöz.
A Mindfulness Alapjai
A mindfulness gyökerei a buddhista meditációs gyakorlatokban keresendők, de ma már széles körben alkalmazzák a pszichológiában, az egészségügyben és még a vállalati környezetben is. A mindfulness meditáció során a cél az, hogy megfigyeljük a gondolatainkat és érzéseinket anélkül, hogy beléjük kapaszkodnánk vagy elnyomnánk őket. Ez segít abban, hogy jobban megismerjük önmagunkat és kevésbé reagáljunk automatikusan a minket érő külső ingerekre.
Mindfulness a Hétköznapokban
A mindfulness nem csak a meditációra korlátozódik. Számos egyszerű gyakorlatot alkalmazhatunk a mindennapi életünkben, hogy jelen legyünk a pillanatban. Például, amikor étkezünk, érdemes lassan enni és figyelni az ételek ízére, szagára és textúrájára. Egy másik gyakorlat a tudatos légzés, ahol néhány percet szánunk arra, hogy figyeljük a lélegzetünket, ahogy belélegzünk és kilélegzünk. Ezek a gyakorlatok segíthetnek csökkenteni a szorongást és javítani a koncentrációt.
A Mindfulness Hatásai
Számos kutatás igazolja, hogy a mindfulness gyakorlása pozitív hatással van az egészségre. Segíthet csökkenteni a stresszt és a depressziós tüneteket, javítani az alvás minőségét. Emellett pozitív hatását mutatták ki az evészavarok és a PTSD kezelésében is. A mindfulness alapú stresszcsökkentő programok (MBSR-mindfulness based stress reduction) különösen hatékonyak lehetnek a krónikus fájdalom és más egészségügyi problémák kezelésében is.
A mindfulness nem csak egy gyakorlat, hanem egy életstílus, amely segíthet jobbá tenni mindennapjaidat. Kész vagy felvenni a kihívást és figyelmesebbé válni? Ha igen próbáld ki ezt a technikát és élvezd a pozitív hatásait!