Maradj otthon – és hallgass zenét! A legújabb kutatási eredmények ismeretében ma már így szólna egy komoly járvány idején a lezárásokat támogató felhívás. Egy most januárban közreadott olasz-osztrák vizsgálat mutatta ki a rendszeres zenehallgatás újabb jótékony hatását, miszerint válságos időkben jelentősen javítja a hangulatot és enyhíti a stresszt.
Korábbi bizonyítékok arra utaltak, az emberek válság idején fokozott mértékben fordulnak a zenéhez annak érdekében, hogy feldobják hangulatukat, és nyitottabbak legyenek egymásra és a világra. A covid-világjárvány idején végzett kutatások kimutatták, hogy a zenehallgatás alacsonyabb depressziós tünetekkel és pszichológiai distresszel, valamint magasabb életelégedettséggel járt együtt. A legtöbb eddig vizsgálat a kutatásban résztvevők visszaemlékezéseire hagyatkozott, ami jelentős torzító tényező lehet.
A legújabb vizsgálat során a résztvevők érzelmeit, viselkedését és tapasztalatait a mindennapi életükben és a természetes környezetükben mérték fel több napon egymás után, majd a vizsgálati időszak végén. Összesen 711 felnőtt vett részt a vizsgálatban Ausztriában és Olaszországban, amikor a világjárvány miatt mindkét országban először vezettek be szigorú lezárásokat. A vizsgálat résztvevői egy okostelefonos alkalmazás segítségével naponta ötször, hét egymást követő napon keresztül számoltak be hangulatukról, stressz-szintjükről és zenehallgatási szokásaikról.
Minden alkalommal megkérdezték őket a pillanatnyi stresszről (Jelenleg stresszesnek érzem magam) és a pillanatnyi hangulatukról, amely három alapvető hangulatdimenziót mért: pozitív vagy negatív (rossz/jó; elégedetlen/elégedett), az energiaszintet (fáradt/éber; energia nélkül/energiával teli) és a nyugalmat (nyugtalan/nyugodt; feszült/lazult). Mind a hangulat három dimenzióját, mind a stressz-szintet egy-egy 0-tól 100-ig terjedő vizuális analóg skálán kellett bejelölni.
Az eredmények azt mutatták, hogy a zenehallgatás jelentősen alacsonyabb pillanatnyi stressz-szinttel és sokkal pozitívabb hangulattal, valamint nagyobb nyugalommal járt együtt.
A vizsgálatban részvevők által vidámnak tartott zene különösen erős hatást gyakorolt a hangulatra, aminek a kutatók szerint neurobiológiai magyarázata lehet. Az érzések, amelyeket a különböző zenék közvetítenek, mint például a szomorúság vagy a boldogság, aktiválják a hangulatszabályozással kapcsolatos agyi területeket. Azok, akik stresszesebbek, a gyakori zenehallgatással még többet nyernek.
”A zene, a zene, a zene, a zene, a zene, a zene kell!” LGT: És jött a doktor. Szöveg: Presser Gábor
Budapest, 2023. január 26.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető