Értve vagyok!?

Az orvosi rendelőben kapott információ töredékére emlékszik helyesen a legtöbb páciens, mikorra hazaér. Ennek is következménye, hogy a krónikus betegséget kezelő orvosok gyakran érzik úgy, hogy falra hányt borsó, mindaz, amit elmondanak, a páciensek meg azt, rengeteg kérdés maradt bennük megválaszolatlanul. A kezelt emberek legnagyobb részének szándékában áll a nekik előírt vagy javasolt teendők megvalósítása, azonban ez még nem elég. Az összesített adatok azt mutatják, hogy az egészségmagatartás megváltoztatásának szándéka csupán az esetek 30-40%-ában jut el a megvalósításig.

Íme egy tanulságos példa a kétezres évek elejéről az Alföldről.

Néhány évvel később az ilyen és hasonló beszélgetéseket folytatva Dr. David Sabgir, az amerikai egyesült államokbeli Ohio állam Columbus városának kardiológusa már pályája elején arra jutott, nem ezzel akarja tölteni több évtizedes orvosi pályafutását. 2004 őszén az egyik ígérgető, de nem változtató páciensét elhívta a következő szombati családi sétájára, Aki legnagyobb meglepetésére el is ment.

Ez ösztönözte arra, hogy elindítsa a Walk With a Doc programját, ami mára 38 országban vált gyakorlattá. Nálunk Dr. Nagy Ágnes indította el az ennek megfelelő DokiSéta, avagy Gyalogoljon egyet orvosával! programot, amelyről a Magyar Sportorvos Társaság 2021. évi Kongresszusán be is számolt munkatársaival együtt.

A program jelentősége óriási, amit az egészségműveltség értelmezési keretében érthetünk meg a legjobban. Ennek legújabb szemlélete azt az utat írja le és támogatja, ami az egészségjavításra irányuló igény és az egészségben élés között húzódik.

Egészségügyi kezelésekre vonatkoztatva öt lépést különböztetünk meg:

1. Képesség az orvosi kérdésekkel kapcsolatos információkhoz való hozzáférésre.

2. Képesség az orvosi információk megértésére és megjegyzésére.

3. Képesség az orvosi információk értelmezésére és értékelésére.

4. Képesség tájékozott döntések meghozatalára az alkalmazás vagy felhasználás érdekében.

5. Képesség az egészség megőrzésére az önmenedzselés és az egészségügyi szolgáltatókkal való együttműködés révén.

A dokiséta program azért nagyszerű, mert ezt az ötlépéses utat az orvos fizikai, szellemi és lelki vezetése egyszerre támogatja.

Budapest, 2021. október 21.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető