Túlértékelt diéta

A fogyni vágyó diétázók azt gondolják, hogy sokkal egészségesebb lett az étrendjük, mint valójában – derült ki egy friss kutatásból.

Egy éven át követték kütyükkel és egy applikációval párszáz fogyni vágyó diétázó életmódját. Az elején kaptak egy 90 perces tanácsadást arról, hogy min kellene változtatniuk a diátájukban, a végén pedig megkérdezték őket, hogy érzik, mennyire javult az étrendjük minősége. A különbség a között, amit gondoltak és ami a valóság ÓRIÁSI!

De mi lehet a gond?

Valószínűeg az, hogy az a kezdeti 90 perces segítség kevésnek bizonyult. Étkezési szokásaink megváltoztatása egy nagyon nehéz és összetett feladat, amit egyetlen tanácsadás nem fog megoldani. A diétázó életmódváltó kezét fogni kell még egy jó ideig, amíg rögzülnek az új étkezési szokások. Remek lenne, ha a tanácsadás rendszeres lenne, illetve egy applikáció is nagy segítség lehet.

Egy életmódváltás – még ha „csak” az étkezésünket is érinti – nagyon sok helyen bukhat el, hiszen mind a szokásaink rabjai vagyunk. Kezdjük ott, hogy mindenki egy bizonyos környezetben kezd bele az életmódváltásba. Ez a környezet általában visszatartja, visszahúzza a régi szokásokhoz.

A vásárlási szokásaink is beleszólhatnak a változtatás sikerébe. Lehet, hogy más üzeletekbe kell elkezdeni járnunk, de az biztos, hogy másért kell nyúlnunk a polcon, és az ismeretlen mindig félelmetes, megismerése pedig sok energiánkat emészti fel. Arról nem is beszélve, hogy lehet, hogy el kell kezdenünk főzni, míg mi eddig rendeltük az ételt.

Milyen szuper lenne, ha az ember az életmódváltáshoz kapna egy csomó partnert, akik mind szeretnének változtatni életmódjukon. Ezt manapság viszonlyag könnyű összehozni online térben, és ez sokat segíthet a motiváció fenntartásában még akkor is, ha a valós mikrokörnyezet negatívan is hat a változásokra. A másik fontos lába a sikernek a rendszeres, folyamatos szakmai tanácsadás, ami segít nem letérni a kijelölt útról. 

Nógrád, 2022.12.01.
Mózer-Zima Katalin