Nemcsak a szépség fakad belőlünk, hanem az egészség is. Ahogy a beavatkozásközpontú betegségügy helyett mind több figyelmet kap az egészség gondozása, megőrzése és visszanyerése, a módszerek is egyre inkább elszakadnak a gyógyszeres és műtéti kezelések körétől, többek között mindennaposnak tűnő megoldások célzott hasznosításával.
Egy új kutatás szerint a szokásos gyógyszeres kezelést kiegészítve a tánc Parkinson-kórban szenvedő betegek életminőségét javítja azáltal, hogy megállítja a motoros és nem motoros tünetek rosszabbodását. Három év alatt a táncórákon való heti rendszeres részvétel látványosan csökkentette a motoros funkciók várható hanyatlását, és jelentősen javította a beszédet, a remegést, az egyensúlyt és a merevséget. Ezenkívül a tánctréning előnyösnek bizonyult a megismerés javulása, valamint a hallucinációk, a depresszió és a szorongás csökkenése szempontjából. A kutatók azt feltételezik, hogy a tánctréning segíthet olyan idegrendszeri hálózati csomópontok képzésében, amelyek vagy a károsodott hálózatok megerősítésében segítenek, vagy olyan új neurális útvonalakat építenek, amelyek áthaladnak a károsodott területeken.
Más kutatások azt mutatják, hogy a tánc terápiás módszerként számos állapot kezelésében lehet hasznos. Hatékony a depresszióban szenvedő felnőttek kezelésében, segít csökkenteni a szorongást, javítja a kapcsolati és gondolkodásbeli készségeket, valamint az általános életminőséget, Az étkezési zavarok kezeléséhez azzal járul hozzá, hogy a tánc javítja a testképpel és a külső megjelenéssel való saját elégedettséget.
Más kutatások szerint kamaszlányoknak segít sokat a rendszeres tánc, aminek azért van jelentősége, mert az internalizációs problémákkal, depressziós hangulattal, alacsony önértékeléssel, pszichoszomatikus tünetekkel küzdő fiatal lányoknak több segítségre van szüksége, mint amennyit a legfejlettebb országokban is az iskola vagy az alapellátás nyújtani tud, ugyanakkor ahhoz egészségesek, hogy a gyermek- és ifjúságpszichiátriai ellátás keretében páciensek legyenek. Ezért az internalizációs problémákkal küzdő fiatal lányok számára specifikus egészségfejlesztő módszerek alkalmazására van szükség. Egy vizsgálat szerint a rendszeres tánc 13 és 18 év közötti, stressz- és pszichoszomatikus tünetekkel rendelkező lányok egészségi állapotát javítja. Ez a sikeres program 8 hónapon keresztül tartott heti két alkalommal 75 perces táncórákkal, a hangsúly a mozgás örömén volt, nem a teljesítményen, és a mért javulás egy évvel a program befejezése után is megmaradt. Emellett a rendszeres mozgás elősegíti a pozitív gondolatok és érzések kialakulását, növeli a problémákkal való megbirkózáshoz szükséges önbizalmat, valamint nagyobb önkontrollt biztosít.
A mozgás öröméért és az egészségünkért: Táncra fel!
Budapest, 2021. július 15.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető