Elérkezett az újévi fogadalmak ideje, bár 2020 és 2021 fordulóján figyelmünket a vakcinába és a járvány mielőbbi végébe vetett bizakodásunk köti le inkább. Ugyanakkor most is jó alkalom a változtatás elkezdésére ez az időpont, amennyiben többet akarunk tenni az egészségünkért, főleg, ha nem állunk meg a fogadalomnál, hanem tovább megyünk a tervezésben, és olyan saját egészségtervet hozunk létre, ami a siker lehetőségét hordozza magában.
Érdemes írásban rögzíteni ezt a tervet, lehetőleg kézzel, tollal írva, és szó szerint is állandóan szem előtt tartani, kiemelve a célkitűzéseket és vállalásokat. Maga a tervezés folyamata is rendkívül fontos, ezért szánjunk rá időt bőven, amikor egyedül magunkba tudunk nézni, és lehetőségünk van rendszerezni a vágyainkat, a lehetőségeinket, a valós igényeinket, elérhető céljainkat, tartósan vállalható erőfeszítéseinket, a mindehhez energiát adó erőforrásainkat és támogató személyeket.
Gondolja végig, mik foglalkoztatják a legjobban az egészségével kapcsolatban, akár olyan, amit el akar érni vagy olyan, amit el akar kerülni, mindennek támogatására érdemes kockázatbecslő tesztet is kitöltenie. Az összegyűjtött témák közül több is lehet, ami inkább a jó lenne kategóriába kerül, mert még nem készült fel rá igazán vagy most nem tartja lehetségesnek, és több olyan is lehet, amire azt mondja, erre már kész vagyok, képes vagyok.
Ezeket már mindenképpen írja le az elővett papírlapra mint változtatási igények, és válassza ki azt az egyet, ami a legjobban foglalkoztatja és amire úgy érzi, a legtöbb energiát tudja fordítani a következő hónapokban.
Ezt követően fogalmazza meg és írja le egy egész mondatban a saját egészségcélját, amit kitűz 2021 első félévére.
Ezután határozza meg és kerüljön a lapra, mi az a legfeljebb három tevékenység vállalásként, amit ezen cél érdekében megtesz. Legyen benne legalább egy olyan, amit egy napon belül elkezd, és a többivel se várjon egy hétnél tovább. Az egészségcélját és a vállalásait egy külön papírra is felírhatja, amit magánál vagy rendszeresen maga előtt tart. Ezért is érdemes olyan célt választania és vállalásokat tennie, amikhez elég erőt érez. Gondoljon arra, hogy a legapróbb változtatás is előrelépés, és önmagához kell viszonyítania mindezt, nem máshoz vagy az elvártként leírtakhoz.
Külön érdemes számba vennie, hogy ahhoz a sok erőfeszítéshez, ami a vállalásaihoz szükséges, honnan fogja venni az energiát,
mik az Ön mindennapos erőforrásai.
Ez leggyakrabban szoros kapcsolatokból ered vagy valamilyen feltöltődést adó tevékenységből. Tartsa szem előtt, hogy ezekre mindenképpen szüksége van ahhoz, hogy változtasson és az tartós is maradjon. Az egészségcéljához és a vállalásaihoz érdemes egy mentort is fogadnia, akiben megbízik és akiről úgy érzi, tudja Önt motiválni, akivel meg meri osztani ezeket a bátor vállalásait, és kérje meg, hogy időről időre beszéljék meg a saját tapasztalatait, haladását a vállalásaiban és a nehézségeit. Eleinte akár hetente vagy néhány naponta. Ezek a beszélgetések arra is jók, hogy finomítson a saját célkitűzésein és vállalásain. Gondoljon arra, hogy ez egy tanulási folyamat, és kis lépésekkel tud haladni, mert megváltoztatni az életmódunkat, a szokásainkat borzasztóan nehéz feladat.
Nézzük meg, hogyan néz ki az egészségterv a mindennapokban egy friss nyugdíjas özvegy hölgy korábbi példáján, aki nehezen talált motivációt a változtatásra és általában is kevés volt az energiája az egészséges életvitel rendszeres megvalósításához. Saját megfogalmazott változtatási igénye szerint rendszeresen kell mozognia, mert teljesen inaktívvá vált a nyugdíjba menetele óta, mivel még a munkahelyre való kerékpározás is kiesett, és ezért komoly túlsúllyal rendelkezik. Egészségcéljának azt tűzte ki, hogy naponta gyalogol, és elsőre napi háromezer lépést vállalt. Ehhez az egyik vállalása az volt, hogy reggelente meglátogatja egy-egy barátnőjét vagy kimegy a piacra. Emellett lépésszámláló karszalagot vásárolt, hogy pontosan nyomon tudja követni a vállalását saját maga felé is.
Az eszközök egyre fontosabb segédeszköznek számítanak, a személyre szabott egészségtervezés ma már egyre nagyobb arányban válik lehetővé mobilapplikációk alkalmazásával, amelyek az egyéni kockázatok ismeretében javaslatokat fogalmaznak meg az egészségcélokra és teendőkre. Erre nálunk kevés példa van még, és Európa azon hátulsó harmadában tartozunk, ahol a személyre technológia döntéstámogató mobilapplikációk alig állnak rendelkezésre, jelentősen elmaradva az első harmad országaiban élők lehetőségeitől, Dánia és Svédország mellett Lettország és Litvánia is ide tartozik. Azonban a mobilos naptár és napló funkciókat egészségcélokra is kiválóan tudjuk használni.
Érdemes a vállalásait konkrét tevékenységek formájában időpontokhoz kötni és egy online naptárba felvezetni. Ekkor minden egyes alkalom előtt emlékeztetőt kap a beállításai szerint, amíg szokásává nem válik a tevékenység, és kikapcsolja ezt a funkciót. A teljesülés mértékét is érdemes rögzítenie, akár automatikusan valamilyen eszközzel, akár saját papíros vagy online naplóval. Ez arra is alkalmad ad, hogy időről időre megünnepelje az eredményeit és megjutalmazza magát a sikereiért.
Ez a módszer jelentősen növeli a változtatás eredményességét, míg az újévi fogadalmakat csupán minden tizenkettedik ember teljesíti, az alaposan végiggondolt egészségtervezés és annak mentorral támogatott megvalósítása saját adataink szerint 50-90%-os sikerarányt hoz a támogatás intenzitásától függően.
Kívánom, hogy az új esztendője teljen egészségben, szeretetben!
Budapest, 2020. december 30.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető