Kékség = mentális épség

Ha sok időt töltünk „kék környezetben” – azaz vízparton – gyerekként, annak nagyon jó hatásai vannak egész életünkre.

Egy tucanyi nemzetiségű tudós fogott össze és vizsgálta át 15000 személy adatait 18 országból, hogy kiderüljön, milyen hatásai vannak a „kékségben” gazdag gyerekkornak. Azt találták, hogy a sok vízparti élménynek egész életünkre kiható pozitív hatásai vannak.

A legfőbb oka ennek az, hogy, aki gyerekkorában sok időt töltött víz közelében, az felnőttként is vágyik ezekre az élményekre, így tulajonképpen egész életében több időt tölt a természetben, mint azok akik nem bővelkedtek vízi kalandokban. A víznek ráadásul a kék színe és mozgása mellett, a hangja is nyugtató hatással bír, ami nagyon kedvező a mentális, lelki egészségünkre.

Legyen az óceán, tenger, tó vagy folyó, esetleg egy csordogáló patakocska, a közelében lenni rendszeresen felér egy terápiával. Ehhez nem feltétlenül kell ott élnünk mellette, elég ha elvisszük oda a gyerekünket nyaralni, kirándulni, hogy beleivódjon az érzés, ami ott éri. A csend, a béke, a harmónia, a természet megnyugtató közelsége. A lényeg, hogy megteremtsük az igényt a gyerekben arra, hogy újra és újra visszatérjen hasonló természetközeli helyekre.

Nem feltétlenül kell a vízben lenni, a parton is elég megmártózni a vízközeli élményben. Ha viszont bemegyünk a habokba, akkor fontos a biztonság – magabiztos úszni tudás, vagy ha az még nincs, akkor megfelelő eszközök és egy felnőtt testközelsége.

Korábbi tanulmányok már vizsgálták a „nagy zöld” erejét is, és az is hasonlóan pozitív. A nagy „zöld” a növények által beborított természeti helyeket jelenti, legyen az egy erdő, mező vagy egy burjánzó kert. 

Persze ebben is – mint mindenben – sokkal könnyebb, ha az egyént segíti a mindenkori környezet, kormányzás, ami olyan döntéseket támogat, melyek védik és növelik a természti kincseket, a nemzti parkokat. Hiszen közös érdekünk, hogy egy kiegyensúlyozott, lelkileg „jól lévő” generáció nőjön fel itt és a világ minden táján. 


Nógrád, 2022.10.19.
Mózer-Zima Katalin