Ha tudatosabban szeretnél étkezni, de nem akarsz bonyolult recepteket követni, van egy jó hírem: a megoldás néha egy evőkanálnyi chia magban rejlik. A chia mag nem véletlenül lett világszerte elismert „szuperélelmiszer” – nézzük is meg hogy miért!
A chia mag egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ami nem csoda mivel ez az apró mag igen sok jótékony hatással rendelkezik.
Omega-3 zsírsav forrás
Az Omega-3 zsírsavak elengedhetetlenek a megfelelő agyi és szív működéshez, emellett gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Az ismertebb omega-3 zsírsav források a halak, diófélés és egyéb magvak, viszont aki ezeket nem kedveli a chia mag egy kiváló alternatíva lehet. A chia mag igazoltan nagy mennyiségben tartalmaz alfa-linolénsavat, amely csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Emellett a szervezetünk nem képes előállítani az ALA-ot (alfa-linoleic-acid) ezért kiemelten fontos az, hogy ezt a táplálékkal vigyük be a szervezetünkbe.
Antioxidáns
A chia mag egy igen kiemelt antioxidáns forrás. Megtalálható benne például tokoferol (E-vitamin) és a fitoszterol is. Ezeknek mind fontos szerepe van a szabadgyökök megsemmísétésében és eltávolításában. Továbbá az antioxidánsok elengedhetetlenek a gyulladások csökkentésben, illetva a cukorbetegség és daganatos betegségek kezelésében is. A szabadgyökök szervezetünk fiziológiás működés mellett is megjelennek a sejtanyagcsere folyamán, viszont ha ezek a részecskék nem kerülnek ki a testünkből, sejtkárosító hatásuk lesz. A szervezetünkbe külső hatásokra is keletkezhetnek szabadgyökök, ilyen például a cigaretta füst és UV sugárzás.
Növényi rost
A növényi rostok is nélkülözhetetlen szerepet játszanak az egészséges emésztőrendszer kialakításában. Azon anyagokat nevezzük rostnak amelyet a szervezetünk nem képes lebonatni, emészthetetlen számunkra. Jótékony hatásaik közé tartozik az, hogy teltségérzetet adnak ezzel csökkentve az étvágyat, emellett növelik a bélsár mennyiségét amely hatékonyabb bélcsatorna tisztítást eredményez. A növényi rostok rendszeres fogyasztása csökkentheti a koronária betegségek, 2-es típusú cukorbetegség és különböző daganatos betegedések megjelenését.
A chia mag 100 grammjában nagyjából 30-40 gramm növényi rost található. Ez egy egészséges felnőtt napi bevitelének 100%-ával egyenlő. Azonban érdemes arra is figyelni, hogy ne adagoljuk túl és ne együk magában a chia magot, mivel ez hasi görcsöket okozhat.
Ásványi anyag
A chia mag az ásványi anyag forrás biztosításában is kiemelkedő helyen szerepel. Az ásványi anyagok fontosak az egészséges szervezet fenntartásához. A szervezeted sokféle feladatra használja őket, többek között ahhoz, hogy a csontjaid, izmaid, szíved és agyad megfelelően működjön. Emellett az ásványi anyagok kulcsszerepet játszanak az enzimek és hormonok előállításában is.
A chia magnak magasabb kálcium, foszfor és kálium tartalma van mint a rizsnek, zabnak és a kukoricának. Továbbá 2,4-szer magasabb vas tartalma van mint a spenótnak.
Ha már ennyi előnyös tulajdonságot felsoroltunk a chia mag mellett, lássuk hogyan is építhető be a napi rutinba ez az ezerarcú mag!
Chia puding
A chia mag fogyasztásánál mindig ügyeljünk arra, hogy a magot először mindig áztassuk be vízbe vagy tejbe, különben a gyomrunkban fog megdagadni ami hasfájást okozhat. Ezért érdemes a másnapi adagot minimum 2-3 órára de akár egy egész éjszakára beáztatni és hűtőbe tenni.

Hozzávalók:
- 1 dl növényi vagy tehéntej
- 2 ek chia mag
- 1 ek natúr joghurt
- 2 tk cukrozatlan kakaópor
- 1 tk méz
- fagyasztott gyümölcs
Keverjük össze a hozzávalókat, ízlés szerint tehetünk még fahéjat, juharszirupot a puding tetejére. Éjszakára tegyük a hűtőbe és másnap reggel már vár is minket a finom reggeli!
Smoothie
Hozzávalók:

- bármilyen gyümölcs ízlés szerint: banán, mangó, alma, eper
- 1 ek chia mag
- 2 ek zabpehely
- 2 ek natúr joghurt
- 2 dl növényi vagy tehéntej
A hozzávalókat turmix gépben összekeverjük, és hűtőbe tesszük. Miután kihűlt fogyasszuk egészséggel!
Ha kedvet kaptál próbáld ki ezt az egészségbombát!
A chia mag nem csupán egy divatos élelmiszer– hanem egy sokoldalú, tápanyagokban gazdag mag, ami egyszerű lépésekkel is közelebb vihet az egészségesebb életmód kialakításához. Akár pudingként, smoothie-ban vagy zabkásába keverve fogyasztod, a chia mag minden formájában a szervezeted barátja lesz. Ha eddig még nem próbáltad, most itt az idő – a változás tényleg egy kanálnyival kezdődik!