Önuralommal az öregedés ellen

A stressz öregít – mondják. És egy-egy sztesszel teli időszak után mintha éreznénk is, ahogy megszaporodik az ősz hajszálaink száma. Ennek a népszerű mondásnak járt utána egy kutatócsoport a connecticuti Yale Egyetemen, és sajnos bebizonyosodott, hogy a bölcselet igaz. A jó hír viszont az, hogy tehetünk azért, hogy kevésbé – vagy egyáltalán ne – fogjon rajtunk a stressz gonosz varázspálcája.

A vizsgálatot egészséges felnőttek csoportjában végezték, akiknek semmilyen krónikus vagy időszakos mentális betegségük nem volt, és éppen annyi elhízott és alkoholfogyasztó szerepelt közöttük, mint a lakosság körében általában. Az öregedés mértékét egy GrimAge nevű epigenetikai óra segítségével állapították meg, ami minden más módszernél pontosabban jósolja meg a várható élettartamot.

Az eredmények szépen mutatják a krónikus stressz és a felgyorsult öregedés közötti összefüggést. Ami viszont izgalmasabb, hogy voltak kivételek. Olyan emberek, akik immunitást mutattak a gyorsabb öregedésre, hiába érte őket jelentős mennyiségű stressz. Na de honnan ez a láthatatlan védőköpeny? 

Ezek az emberek két pszichológiai ellenállóképességgel rendelkeznek: kimagaslóan jó az érzelemszabályozásuk és az önuralmuk.

Legyinthetnénk, hogy na jó, de én nem vagyok ilyen szerencsés típus, hisz könnyen felhúzom magam, hamar dühbe jövök, gyorsan felkapom a vizet stb… De kifogás nincs, mert már tudjuk, hogy az érzelmi szabályozás és az önuralom tanulható dolgok. Szerencsések vagyunk, ha szüleink már gyerekkorunkban felvérteztek minket ezekkel a szuperképességekkel, de ha nem, akkor számtalan remek gyakorlat létezik, amivel edzhetjük a pszichénket, és lepattinthatjuk magunkról a mindenhol ránk leselkedő stressz nyílvesszőit.

Mert a stresszt elkerülni bizony nem tudjuk… Ez most kiemelten igaz, hiszen életünket nagyban tervezhetetlenné teszi a világjárvány, ami sok mindennapi bosszúsággal és komoly krízisekkel is jár. És ha már elfutni nem tudunk az öregítő stressz elől, akkor küzdjünk meg vele!

Gyakorló kisgyerekes anyukaként például a következőket szoktam alakalmazni, amikor érzem, hogy mindjárt elszakad az a bizonyos cérna:

  • kimegyek a helyiségből, amiben épp történnek a felzaklató események
  • szép lassan elszámolok tízig
  • veszek pár mély levegőt és a légzésemre koncentrálok
  • ha a helyzet megengedi, elkezdek nevetni – eleinte erőltetetten, de ha a többiek is elkezdik, tényleg vicces lesz a szitu
  • elkezdek furcsa hangon beszélni vagy énekelni

Ezek gyors „tűzoltó” gyakorlatok, amik segítenek az érzelmek szabályozásában. Ami szuper, hogy a gyerekek is elkezdik őket alkalmazni, amikor érzik, hogy náluk kezd felmenni a pumpa. Így ajándékba kapják az érzelmi szabályozást!

Már korábban is írtunk bizonyos mentálhigiénés gyakorlatokról. Kezdhetjük például azzal, hogy beazonosítjuk, mit érzünk, amikor stressz ér minket, milyen erősségű, és hogy mi a kiváltó oka, aztán pedig ismerjük meg, hogy mik segítik ellensúlyozni. És itt már el is jutottunk egy másik cikkünkhöz, amiben összegyűjtöttünk egy egész hosszú listányi örömszerző tevékenységet, amiből mindenki összeállíthatja a saját top10-es listáját, amik között jó, ha van olyan, amit rögtön tudunk alkalmazni (pl. beállni a zuhany alá, dúdolni, enni valami finomat) és olyan is , ami több időt vesz igénybe (pl. jógázni, meditálni, túrázni, aludni). A gyors és eredményes feltöltődéshez pedig három gyakorlatsort is ajánlottunk egy korábbi írásunkban.

Ne öregedjünk feleslegesen, gyakoroljunk önuralmat!

Budapest, 2022.02.11.

Mózer-Zima Katalin